Jegyei: testhossza 48,5-67,5 cm, farokhossza 7-11 cm, magassga 11,515 cm, tmege 2,5-6,5 kg. Feje karcsbb, nyjtottabb, mint az regi nyl. Klykei vkony szõrzettel s nyitott szemmel szletnek- az regi nyl fikinl sokkal fejlettebbek.
lõhelye: szinte az egsz vilgon elterjedt. Termszetes elterjedsi terlete Afrika nylt szavannitl, sztyepjeitõl s flsivatagjaitl egsz Eurpn keresztl, fel egsz az erdõhatrig terjed, Nyugat- s szak-zsia vegyes erdõitõl Kna kzpsõ rszig, de megtallhat Ausztrliban, j-Zlandon, Chilben s szakAmerika egyes terletein is. A szintn nagyon hasonl indiai nyl (Lepus nigricollis) egszti ki ezt az risi trsget, amely a beteleptsekkel mg jelentõsen tovbb is bõvlt. Nmileg mr Svdorszg s Finnorszg dli rszn is, de fõknt Szibriban nagy terleten fedik t egymst a havasi nyllal. Angliban is sok szigeten akartk meghonostani a mezei nyulat-igaz, csekly sikerrel. rorszgban szintn csak egy kisebb, elszigetelt llomnya l. Ez feltehetõen azzal fgg ssze, hogy a mezei nyl rzkeny a nedvessgre, s a havasi nylnl sokkal inkbb r van utalva a vdett bvhelyekre. A legnagyobb sûrûsget az alacsonyan fekvõ, flintenzven mûvelt, meszes s agyagos talaj lõhelyeken ri el. Magyarorszgon kznsges, vadszhat.
Eletmdja: jellegzetes meneklõ llat, amit a hossz fl, nagy szem, kifinomult szaglrzk s hossz lbak is jeleznek. Veszly kzeledtekor meglapul egy gdrben, flt htraengedi. Alkonyatkor, mikzben legel, feltûnõen lassan mozog, s laposan a fldhz simul. Magnosan l. Csak a szaporodsi idõben lthat prosval vagy kisebb csoportokban. Rendszerint ragaszkodik megszokott terlethez. Jellssel kimutattk azonban, hogy kisebb-nagyobb vndorutakat is megtesz. 1928-ban tmeges vonulst figyeltk meg Ukrajnban, amit nyilvnvalan a szokatlanul nagy hess vltott ki. A legtbb llat a vndorls sorn elpusztult.
Szaporodsa: a przsi idõszak cscspontja, amit a vadszok bagzsi idõnek hvnak, ltalban mrcius-prilisra esik. A nõstny vente 2-3-szor ellik, az elsõ alomnl 1-2-t, a msodiknl azonban mr 2-5 klykt, az egyves vagy az reg pldnyok inkbb kevesebbet. Az utdok a szabadban szletnek, s nem egy fld alatti regben, mint az regi nylnl. Eltrnek abban is, hogy mr rviddel szletsk utn ltnak, s el is tudnak futni. Rejtekhelykn lapulnak - mg nincs szaguk-, s vrjk anyjukat, hogy jjjn szoptatni. Bundjuk vdi õket a kihûlstõl, br a nedvessgre nagyon rzkenyek. De nemcsak e tekintetben klnbznek az regi nyltl, hanem udvarlsi szoksaikban is: a mezei nyulak tavasszal meghatrozott helyeken gylekeznek. A hmek itt fel-al kergetik a nõstnyeket. Ahol sok van belõlk, 4-8 nyulat is lthatunk, amint vad hajszban szguldoznak egyms utn, keresztl a szntfldn. Przsnl a hm rendszerint "elpholja" a nõstnyt. Az egymst ldzõ nyulak se ltnak, se hallanak, s gy tavasszal gyakran esnek a kzlekeds ldozatul.
Tpllka: vadon nvõ fvek, csrz gabona, lgy szr nvnyek, tlen rgyek. A szntfldi zldsgek nyilvnvalan fontos szerepet jtszanak a mezei nyl tpllkozsban, mert ahol az intenzv mezõgazdasg miatt ezek hinyoznak, ott a mezei nyl llomnya is visszaesik. Mindamellett eredetileg a mezõgazdasg "mûvelt sztyepjei" adtak j lõhelyet az addig pusztkon lõ mezei nylnak Eurpban, ahol elõtte alig fordult elõ.
Ellensgei: a rka, a grny, a nyest s a hja, elsõsorban a beteg vagy a fiatal, tapasztalatlan llatokat ejtik zskmnyul. A kifejlett nyulak olyan rendkvl gyorsan futnak, hogy cikcakkban vgtzva majdnem minden ldzõjket messze maguk mgtt tudjk hagyni. Ekkor veszik hasznt annak is, hogy teljes krben ltnak, csakgy, mint az regi nyl, hiszen ily mdon szemmel tudjk tartani ldzõjk mozgst.
Egyb: A mezei nyl az egyik legfontosabb aprvad. A tertket ezrt mr sok ve gondosan szmon tartjk: egyedl Nmetorszgban vente kb. egymilli mezei nyulat lõnek. Tovbbi szzezer pldny esik a kzlekeds ldozatul. Felttelezik, hogy a modern mezõgazdasg a fldeket a nyulak szmra tlnyomrszt kedvezõtlen lõhelly teszi. Sok mezei nyl vgt jelenti, hogy a nyr derekn egyszer csak megkezdõdik az arats, s risi terleteken nhny nap alatt tpllk nlkl maradnak. Betakarts utn ugyanis gyakran azonnal felszntjk a fldeket. A nyulak bonyolult trsadalmi rendje ekkor teljesen sszeomlik. Az llatok knytelenek a megmaradt terleteken sszezsfoldni. Ezek, sajnos, elg gyakran kukoricafldek, amelyek fedezket nyjtanak, tpllkot azonban mr nem. A maradk, most mr gyakrabban ltogatott tblkon megnõ a fertõzsveszly, s nyr vgn a fiatal llatokon a jrvnyszerûen fellpõ blgyullads (kokcidizis) spr vgig. A nhnytllõ, br maga immniss vlik a betegsgre, hordozza annak krokozjt, ami lland veszlyt jelent az utdok szmra. gy helyenknt megprbljk gygyszert tartalmaz csaltkek kiraksval megvni a nylllomnyt a fertõzstõl. A nyulak klnsen nedves idõjrs esetn hajlamosak a betegsgre. Ez is arra utal, hogy a keleti, szraz, meleg sztyepekrõl s sztyepszerû lõhelyekrõl szrmaznak. Kzp- s Nyugat-Eurpa megmûvelt tjaira a mezei nyl csak abban a korban tudott bevndorolni, amikor a nagy erdõirtsok megnyitottk szmra ezt az j lõhelyet. Elsõsorban a kisparaszti gazdlkods knlt a sok mezsgyvel, a szûk parcellkkal, a mezei termnyek lland vltsval olyan kedvezõ lõhelyet, hogy a mezei nyl itt lnyegesen sûrûbb llomnyt tudott kialaktani, mint eredeti hazjban. A megmûvelt terleteken egsz vben tall magnak friss zldsget, mg tlen is, amikor a fld egy rsze fel van szntva. A tpllkbõsg azonban nmagban nem kpes megszntetni az lõskdõk s betegsgek okozta bajokat, ezek az idõjrstl fggõen tovbbra is veszlyt jelentenek. Br az regi nyulak fld alatti regkben egsz jl tvszelik a hideg, esõs idõket, hiszen jrataik szrazak maradnak, mgis nagyon rzkenynek bizonyultak a betegsgekkel, klnsen a myxomatzissal szemben, ami rdekes mdon a mezei nyulat nem tmadja meg. gy lehetsges, hogy a mezei nyulak szmnak visszaesst az elmlt vekben erõsen befolysolta az idõjrs, br a tartsan kedvezõ idõben is csak lassan szedi ssze magt az llomny, ami nem sok okot ad az optimizmusra. Taln az lõhelyek szennyezettsge idõkzben mr olyan mrtket rt el, hogy mg az ignytelen, kevsb rzkenynek szmt fajok is tartsan krosodtak. gy elõfordulhat, hogy a nyl krnyezetnk minõsgnek fontos indiktora lesz. Az egyre kisebb tertkek sokkal tbbet jelentenek, mint csupn azt, hogy kevesebb lesz a vadhs.
regi s Mezei nyl: A mai hzi nyl se az regi nyl,amelyeket elsszr spanyol orszgban szerzetesek keztek tenyszteni nyl kertekben. Az regi nyl ltalban 6 -10 klykt hoz a vilgra, 1 hnapos vemhessg utn. A klykk kopaszan csukott szemmel szletnek. Az regi nyl nem tvesztend ssze a mezei nylal amelyet magyarorszgon vad nylnak ismernek. A mezei nyl 1-2 kifejlett klykt hoz a vilga (szval szrset) szrs bundval s azonnal futni tudnak a hzi nylnl hosszab lbaikkal. Nem alkalmas a fogsgban tenysztsre |