Westie: Haznkba 1968-ban rkezett az els west highland white terrier, az egyes trzsknyvi szmon nyilvntartott Prince of Snow, Anglibl. Az azta eltelt hrom vtized alatt a fajta igen npszerv vlt, mr nll westi klub is mkdik Magyarorszgon. E kis fehr terrier kedveltsge magtl rtetd: a tetszets kllem vidm, kedves termszettel prosul, a kis mret pedig idelis vrosi kedvencc teszi a westit Apr testben azonban hatalmas szv dobog s rengeteg energia rejtzik. Mrethez kpest nagyon ers, nagyon kitart, de beri viszonylag kevs mozgssal is, ha viszont hossz kirndulsokhoz keresnk trsat, a westi akkor sem hagy cserben minket, fradhatatlanul ksri gazdjt erdn-mezn. Klnben is imdja az emberi trsasgot, nagy mkamester, a gyerekekkel is kedves. sei vadszsztnt azonban a mai napig hordozza, egy kis btorsgrt, harciassgrt nem kell a szomszdba mennie. Kivl jelzkutya. Trelemmel szeretettel sok mindenre megtanthat agility-kutya.
A westi marmagassga krlbell 38 centimter, sly ltalban 7-9 kilgramm kztti.
A west highland white terrier kitenysztjnek Malcolm ezredest tartjk, lltlag adta a fajtnak a ma is hasznlatos elnevezst, de sajt bevallsa szerint a tenyszti munka oroszlnrszt apja s nagyapja vgezte. Az ezredesnek egsz kennelre val fehr terriere volt, killtsra 1900 tjn vitte elszr kutyit. A Malcolm-csald az Argyllshire-i Poltalloch-bl szrmazott. Egybknt Argyll hercegnek uradalmban, Roseneathben is a Malcolm-fle tpushoz hasonl kutykat hasznltak, de itt persze roseneath terriernek hvtk a kis fehr ebeket. A westit rka-, borz- s vidravadszatra hasznltk, s azrt lett fehr szn, hogy hajts kzben vletlenl se tudjk sszekeverni a vaddal s ezrt tvedsbl lelni. A fajta kialaktshoz valsznleg felhasznltk a skt s a cairn terriert is. Korabeli festmnyeken egybknt sokszor szerepelnek kis fehr terrierek, mint pldul Sir Edwin Landseer „Bszkesg s szemtelensg” c. 1839-ben kszlt festmnyn is.
Miutn 1904-ben megalakult a West Highland White Terrier Club, majd 1906-ban a Whwt Club of England, 1907-ben az Angol Kennel Klub is elismerte nll fajtaknt a westit A mai tpus a msodik vilghbor ta llandsult. A hbor utn nagyon kevs kutya maradt, de szerencsre voltak megszllott tenysztk (pl. a Wolwey, Leal, Calunna kennel tulajdonosai), akiknek ksznheten tovbb lt a fajta. Derek Tattersall szerint a hbor vgn lltlag egy Mentor nev kutya volt az egyetlen fedezkan, aki radsul flherj volt; ez magyarzat lehet a szmtalan vonalban ma is elbukkan flherjsgre. Az utbbi vtizedek jelents tenyszetei kz tartozik Sue Thomson Ashgate kennele, de Dorothy s Ry Wilshaw Domaroy kennele is jelentsen befolysolta a kzelmlt tenysztst. A hres Crufts killtson 1976-ban lett elszr westi a Best in Show, a Kathleen Newstead ltal tenysztett Ch. Dianthus Buttons.
A westi a legtbb kutyval ellenttben nem szablyosan vlt szrt, nem bizonyos idkznknt vedlik, hanem rendszeres trimmels-sel szabadthatjuk meg az elhalt szrszlaktl s kerlhetjk el, hogy bundja hosszra s bozontosra njn. Ha kutynkkal rendszeresen akarunk killtsokra jrni, bzzuk a trimmelst szakkpzett kutyakozmetikusra. ltalban 10-12 hetente kell egy westit trimmelni, teht a klykvsrls eltt ezt is szmtsuk bele a tartsi kltsgekbe. rdemes a tenysztnl vagy a fajtaklubnl rdekldni, k mindenkppen megfelel s hozzrt kozmetikust fognak ajnlani. Sokszor maga a tenyszt is vllal kozmetikt. Ha leend killtknt s tenysztknt magunk kvnjuk felkszteni kutynkat, rengeteg idt s energit kell fordtani e “mvszet” elsajttsra. Sokat kell gyakorolni, s idvel egyre tkletesebb eredmnyt rhetnk el. Egy j br szeme ell persze a legjobb trimmelssel sem tudjuk elrejteni kutynk hibit, de ne feledjk: a kutya megjelense is beleszmt az sszhatsba.
Mivel a westi igen npszer fajta, sokan csupn a pnz kedvrt fogtak bele szaportsba, gy legynk elvigyzatosak a klykvlasztsnl. Jrjunk killtsokra, nzznk krl, ismerkedjnk a tenysztkkel. A killt-tenysztknl ltalban a leend klyk anyjt s apjt is megtekinthetjk. Ez nagyon hasznos s ajnlott a kls s bels tulajdonsgok miatt is, melyet leend kutynk tbb-kevesebb mrtkben rklni ill. rkteni fog (ha majd magunk is tenyszteni akarunk vele). Egy westi ltalban 12-15 vet is ellhet, gy klnsen fontos, hogy mindent alaposan tgondoljunk klykvsrls eltt, hiszen tbb mint egy vtizedig lesz a trsunk. Ha ne adj isten valami miatt mgiscsak meg kell vlnunk kutynktl, forduljunk elszr a tenyszthz, aki a kutyt klykrban visszavsrolja, vagy segt egy megbzhat j tulajdonost keresni. Egy lelkiismeretes tenyszt mr az adsvteli szerzdsben is elvsrlsi jogot kt ki, ha a tulajdonos valamilyen okbl megvlna kutyjtl, de legalbbis sajt engedlyhez kti a kutya harmadik szemlynek trtn eladst. Mindez annak rdekben trtnik, hogy a klyk kizrlag felelssgteljes kezekbe kerlhessen.
Kp s szveg: Eifert Anna
 |
|
 |
Ha azt mondjuk, 101, Walt Disney dalmatnerjei jutnak az esznkbe, a Lassie nv hallatn egyrtelm, hogy a collie-ra asszocilunk. A Black & White whisky lttn pedig vilgszerte egy kis fehr kutya jelenik meg az emberek lelki szemei eltt: a west highland white terrier. A westie azonban nem annyira a jl ismert reklmnak ksznheti npszersgt, sokkal inkbb elbvlen bartsgos tetermszetnek, kezessgnek, s szvssgnak.
A west higland white terrier eredetrl sok legenda kering. Vannak, akik gy tartjk, hogy a westie-k a XVI. szzadban kerltek Skciba a spanyol flotta hajtrttei rvn. Tny, hogy 1588-ban II. Flp spanyol kirly minden addiginl nagyobb flottt toborzott ssze, hogy leigzza az ellensges Anglit. Az Armadnak keresztelt hajflotta azonban az idjrs viszontagsgai miatt elsllyedt, mg mieltt harcba szllhatott volna az angol csapatokkal. A kalandos legendk kedveli szerint ekkor menekltek ki a hajroncsokrl a szigetorszgba azok a kis fehr kutyk, amelyeket ma west highland white terrierknt ismernk. A meghat, drmai trtnettel szemben azonban sokkal valsznbb, hogy a westie Argyllshire skt vadszainak tenysztse nyomn szletett meg, szzadokkal ksbb. Szmos keresztezs rvn „fejlesztettk ki” a kutyt, cljuk pedig az volt, hogy minl tkletesebb, az odvadszatra hasznlatos fajt hozzanak ltre. (A terrier sz egybknt latin eredet, s a terra, azaz fld szbl szrmazik. Ezzel az elnevezssel is nyilvnvalv tettk a westie tenyszti, hogy egy fld alatti, odkban l llatokat vadsz fajtt akartak kitenyszteni.)
A westie-re jellemz fehr szn, a tenysztsi folyamat sorn fejldtt ki, bizonytva azt, amit mr rgebben is sejteni lehetett, hogy a nyugat-skciai krnyezetben a klnbz llatok nagyobb gyakorisggal szlnek fehr, vagy vilgos szn klykket. A tenysztk gy gondoltk, ezekbl a „selejtes”, albin kutykbl soha nem lehet j vadszkutya, gy inkbb az gynevezett Earth Dog fel s a cairn tpus, sznes Poltalloch terrier fel fordultak a tenysztk – amelyek egybknt nem sokban klnbznek a jelenleg ismert westie-tl. m a „msodosztly” besorols ellenre is nagy szmban szlettek fehr szn terrierek Skciban, s lassacskn kiderlt, hogy kitn vadszkutyk, valamint, hogy ugyanolyan vrszomjasan rohannak a nyulak s rkk utn, mint sznes rokonaik. Jelents vltozst a westie-tenysztsben a mlt szzad hozott, amikor a poltalloch-i E. D. Malcolm ezredes gy dnttt, kifejezetten ezzel a fajtval kvn foglalkozni, s a westie szles kr nagy-britanniai npszerstst tzte ki cljul. A vletlen is segtett a vltozat letben maradsban, Malcolm ezredes ugyanis egy vadszaton sszetvesztette kedvenc vrsesbarna kutyjt egy rkval, s leltte. gy a mlt szzad hatvanas veitl kezdve a Malcolm-dinasztiban a westie fehr szne biztostotta, hogy ne fordulhasson el tbb ilyen tragikus vadszbaleset. A west higland terrier elnevezst is Malcomnak tulajdontjk a krnikk, m sajt bevallsa szerint a munka javt apja s nagyapja vgezte a westie tenysztsben. David Tattersal, a Westie cm szakknyv rja szerint egszen pontosan nem lehet megmondani, hogy valjban mikor is klnlt el nll tpusknt a west highland white terrier. Csak annyi biztos, hogy rgta csaldi kedvenc, szmos rgi festmny brzolja a skt highlandeket, kis fehr kutyval. Ilyen pldul Sir Edwin Landseer, a hres viktorinus mvsz 1839-es keltezs „Bszkesg s Szemtelensg” cm festmnye.
A westie kialakulsban hrom meghatroz vonal jtszott szerepet: az ezredes Poltalloch terrierjei, Argyll grfjnak fehr skye terrierjei, s a Fifeshire-beli dr. Flaxman fehr skt vagy aberdeen terrierjei. A doktor kutyi a feljegyzsek szerint rendre minden alomban tbb fehr kiskutyt is ajndkoztak neki. Krlbell tz v mltn dr. Flaxman mr gy utalt ezekre a terrierekre, mint egy kln fajtra, melyet tudatosan tenysztett tovbb. Egy msik korabeli tenyszt, George Clarke pedig egy hasonl fehr fajtt fejlesztett ki, melyet Roseneath terrierknt ismernk. Angliban az els terriereket is felvonultat kutyashow-t 1860-ban tartottk, Birminghamben, az els skt killtst pedig 1871-ben rendeztk meg Glasgow-ban, m mg majd’ harminc vnek kellett eltelnie, hogy vgl 1899-ben, a Crystal Palace-ban egy fehr skt terrier is ott legyen a killts gyztesei kztt. Az els olyan versenyt, amelyben mr west highland white terrierek is eredmnyesen vettek rszt, 1904-ben rendeztk, az edinburgh-i Scottish Kennel Club Show keretein bell. Miutn pedig 1904-ben megalakult a WHWT Club, majd 1906-ban a WHWT Club of England, a fajtt az angol Kennel Club 1907-ben elismerte teljes jog kutyafajtaknt, a londoni Crufts Show-n. Ezt kveten pedig 1908-ban megalakult a The West Higland White Terrier Club of America is. Az elkvetkezend hbors vtizedek viszontagsgos idket jelentettek a westie-tenysztk szmra is. A msodik vilghbor vgn aztn azok a tenysztk, akik ragaszkodtak a mg meglv kevs kutyhoz, sszefogtak, hogy jjlesszk a fajtt: a legends Mrs. Pacey a hres Wolvey kennellel, Miss Turnbull (Leal), Miss Write (Calunna), Mr. Beels (O’Petriburg), Miss Wade (Freshney), valamint Mrs. s Dr. Russel (Crubens). Sok id eltelt azta, hogy Malcolm ezredes djnyertes kutyi, Morven s Kiltie elknyvelhettk els gyzelmeiket s kivvtk a hozzrt kznsg csodlatt. Az elmlt szz v sorn a westie vadszkutybl tvedlett csaldi bartt, de eredeti tulajdonsgait, btorsgt, ers egynisgt, bszkesgt s teherbrsgt mgsem vesztette el. St, a westie, tulajdonsgait tekintve vrl vre – mint a j whisky – rettebbnek s ezltal rtkesebbnek mutatkozik. A londoni Crufts killtson 1976-ban lett elszr westi a Best in Show, mgpedig a Kathleen Newstead ltal tenysztett Ch. Dianthus Buttons. Jelenleg a fajta mr magasan vezeti az angliai terrier toplistt, s csak a Stafordshire Bull kzelti meg npszersgt.
Milyen is ? A westie igazi munkakutya, mltja ellenre llandan vidm, jtkos, idelis csaldtagnak mondhat, s nem tartozik a tipikus, nott szalonkutyk sorba. Remekl beilleszkedik krnyezetbe, nem agresszv, fradhatatlan jtsztrs, s kifejezetten ignyli is az emberbartaival val lland kapcsolatot. Jl tarthat vrosi laksban is. Termete kicsi, m elkel, idelisan tvzdik benne az er s az aktivits. Kerek fejnek vonz klst klcsnz a felll fl. Fehr, sr szrzete megvdi a hidegtl s a nedvessgtl. Mozgsa erteljes, dinamikus, vgtagjai gy fejldtek ki, hogy jratlan terepen is gyors fut. 1774-ben Oliver Goldsmith a skciai terriert egy kicsi, durva szr vadszkutyaknt rta le, amelyet nem csak arra tartottak, hogy megharcoljon a rkval vagy a borzzal, hanem arra is, hogy folyamatosan jelezze, merre megy, gy megknnytve a vad befogst. A vadszsport mveli ppen ezrt nem is tartottk teljes rtknek azokat a kutykat, amelyeknek nem volt elg „j hangjuk”. Mg manapsg is klnsen jellemz a terrierekre, gy a westie-re is a mly, bls, messzire hallatsz ugats.
A westie bundja gynyr, vtek hagyni, hogy a szre gndrks s sszetapadt legyen, a r jellemz csontfehr helyett srgs sznben „pompzzon”. A megfelel kllem rdekben teht ajnlatos legalbb hetente egyszer kifslni a bundjt. A hossz, bozontos szrtl trimmelssel szabadthatjuk meg, amit jobb szakemberre bzni. A westie-rl j tudni, hogy sokan csak a pnzrt fogtak bele a tenysztsbe, ezrt krltekinten kell kivlasztanunk a klykt. A kutya leggyakoribb hibi kz tartozik a nem megfelelen ers s prhuzamos llkapocs, a hinyos szemfogak, a fl here, a nem elgg tmtt s gndr szr, a tl hossz farok, vagy a fehrtl eltr bundzat. Vadszsztnbl kvetkezen a westie kisebb gondokat is okozhat, ha vidken a szabadban elengedjk, hiszen gyakran megfkezhetetlen vadszkutyv vedlik t, amikor baromfiudvar, vagy kisllatok kzelbe kerl. Ilyenkor nem knnyen hallja meg gazdja hv szavt. Ahogy az „s-westie”-rl szl korabeli feljegyzsekbl is tudni lehet, a kis fehr kutya szmra „nem ltezett soha tl hideg foly, vagy tl mly od, amely megllthatta volna…” A westie egybknt idelis trsnak tekinthet, hiszen egyik legjellemzbb tulajdonsga a diszkrci. A kis fehr szrgomolyag jtkossga s szeretethsge ellenre ugyanis tisztban van azzal, hogy nem lehet mindig a figyelem kzppontjban. ppen ezrt a westie soha nem fog lamentlni, ha rvidebb idre magra hagyjk, s el kell foglalnia magt. Fontos persze, hogy a kutynak legyen sajt vacka a laksban s stk alkalmval rendesen kinyjtzhasson.
 | |
 |
|
 |
 | | |